Aramayan Bulamaz
×

Doğu Türkistan

Ulu Türkistan`ın doğuda kalan ve yüz ölçümü Türkiye`nin iki katı kadar olan bir Türk ili. Dili, dini İslam, tarihimizin en eski izlerini içinde bulunduran, 2000li yıllarda hâlâ esir bir Türk coğrafyası, esarete karşı defalarca  baş kaldıran ancak çok kanlı bir şekilde her defasında Kızıl Çin tarafından bastırılan hürriyet aşığı karındaşlarımız. Kürşad ihtilalinden sonra 1800 yıl geçmiş büyük Türk devletlerinin kurulduğu kutlu coğrafya.

Neresinden baksak tarih, kültür ve medeniyetlere beşik olmuş çoğunluğu Uygur Türk`ü yani uygarlıklarından dolayıaldıkları şerefli, şanlı, kutu Türk soyunun beldesi.
Kaşgardan dilimize dil katan, nice ilim ve alimlerle verilen büyük hizmetlerin o kutlu beldesinin sesi ve asimileden ok yok etme siyasetinin hunhar baskısının kıskacında inileyen soydaşlarımızın avazını duymamak ne acı bir gerçek. Tarih, kültür, sosyal yapısı ile hayata tutunmaya çalışan ve 50 milyon civarındaki bu Türk ili aynı zamanda yer altı zenginlikleri ile büyük potansiyele sahiptir.

Çinliler dahi buraya yeni feth edilen ülke demelerine rağmen, bir zaman otonom Uygur özerk bölgesi olarakta tanınan Doğu Türkistan işgalin, soykırımın ve Çin zulmünün adeta tatbik alanı olmuştur.

Sesleri cılız, zulümmleri derin, kaderleri aşikar bir ulusun Çin ellerinden çektikleri bu acımasız baskı ve zulme dur diyebilecek ne bir devlet ne de birleşmiş milletler ve dünya kuruluşları bulunmaktadır. Türkiye`nin 1950 sonrası siyaseti ise tamamen bir nemelazımcılık üzerinden yosun bağlayarak devam etmektedir.
Onların sesini dünya platformlarına taşımak insani, dini, vicdani bir sorumluluk olarak her kuruluş ve bağımsız tüm devletlerin üzerine düşmektedir.
Doğu Türkistan`ı anlamak, orayı tanımakla mümkündür. O halde Doğu Türkistan için çıkan yayınları en azından okumak, Türkiye`deki Doğu Türkistanlılarla irtibat kurmak, buranın sesi için lobiler oluşturmak acilen gerekli bir siyasi vizyon olmalı.

Aksi halde gözden, gönülden, uzaklaşıldıkça umutlar ve heyecanlarda cılızlaşır. Türkler titremeli ve yeni yollar bulmalı. Doğu Türkistan uzakta bir köy değil, bir ulusun dillenip ayağa kalktığı bir kutu beldedir.

Kutlu Türk yurdundan günümüze ulaşan ve bizlerin hayat damarlarından olan Doğu Türkistan`dan ses almalı, onlara kulak vermeli. Zaman daraldıkça, acılar arttıkça benliğimizin ve kardeşliğimizin iyice zayıflayan bağlarını kuvvetlendirmek dileğimizi dualarla yüce yaradana ulaştırmak sizlerden ilk isteğimizdir.
Hür ve bağımsız Doğu Türkistan`ın mavi bayrağı göklere yükselmesi hepimizin tek arzusu olmalıdır. Çünkü onlar bu zor şartlarda dahi köprüleri atmayan, bizlere ışık tutan bu büyük ulusun hem en şanlısı hem de en şanssız insanlarıdır. Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmemeli.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

0 Yorum

Bir Yorum Bırak