Aramayan Bulamaz
×
header etiketine ait içerikleri görüntülemektesiniz.
Linux Kernel Güncellemesi

Kernel güncellemesini yapmadan önce şu anki kernel sürümüne bakmamız gerekmekte.
uname -r
komutu ile kernel sürümünü öğrenebiliriz.
3.2.0-24-generic gibi bir çıktı verir bize.
Daha sonra
apt-cache search linux-image 
komutu ile linux kernellerini listeleriz. Kurmak istediğimiz linux kernel sürümü bizde bulunandan yüksek olmalı.


Böyle bir çıktı alırız. Bizim kuracağımız kernel 3.2.0-24 den büyük olmalı, en iyisi en son sürüm kerneli kurmak.

linux-image-generic-lts-raring bu en son sürüm kernel, bunu kuralım :)

apt-get install linux-image-generic-lts-raring

kurulum komutunu verdik indirmeye ve kurmaya başladı. Kurulum bittiğinde bilgisayarı yeniden başlatıp kernel sürümüne baktığımızda 3.8.0-27-generic bilgisini verecektir.

Kerneli güncelledik fakat önceki kernelden olan kalıntıları temizlemedik. Bunun için synaptic paket yöneticisine giriyoruz. Sağ menüden Installed yazan bölüme geliyoruz, arama bölümüne daha önceki kernel numarasını yazıyoruz 3.2 yazarsanız da gelir ve çıkan paketlere sağ tık Mark for Removal seçiyoruz. Ardından da Apply butonuna basıyoruz ve önceki kernel kalıntıları silinmiş oluyor.

Bütün bunları yaptık fakat kullandığımız bazı uygulamalar linux-headers bilgisi ister, kullandığımız kernel sürümüne göre linux-headers değişir, önceki kernel sürümleri ile birlikte linux-headers paketlerini de kaldırdık.

apt-get install linux-headers-$(uname -r) komutu ile kullandığımız kernel sürümüne ait linux-headers paketini kurabiliriz.

Eğer güncellemeden sonra ekran kartı driverında problem yaşarsanız Linux Kernel Güncellemesinden Sonra Ekran Kartı Sorununa Çözüm konusuna bakabilirsiniz.

PHP ile Word Formatlı Çıktı Almak

PHP'de header() komutu ile php dosyamızı farklı bir dosya gibi gösterme imkanına sahibiz, farklı dosyadan kasıt php dosyasını css dosyası gibi gösterebilir, veya bir resim gibi gösterebilir ya da bir word dosyası gibi gösterebiliriz. Özellikle php ile mail gönderirken bu komut çok işe yarıyor gönderilen birlginin mail olduğunu bu komut sayesinde belirtiyoruz. Daha sonra header(); ile ilgili ayrıntılı bir konu anlatırım.
PHP dosyamızı word olarak göstermek için sayfanın en başınaheader("Content-Type: application/msword"); bunu yazıyoruz. Content-Type: ile dosyanın türünün ne olduğunu belirtmiş oluyoruz. Şimdi bunu böyle kaydettik fakat dosyayı açtığımızda dosyaismi.php olarak çağıracağımız için word dosyası php uzantılı kaydedilecek bu yüzden de uzantısını değiştirmeden word olarak açamayacağız. Bunun içinde şu komutu yazıyoruz:
header("Content-Disposition: attachment; filename=dosyaismi.doc"); Şimdi bu php doyamızı açtığımızda dosyaismi.doc olarak bilgisayara kaydetme ekranı gelecektir.

Bunun çalışır örneği için sitedeki konulara bakabilirsiniz. Sayfayı ctrl+s ile kaydetmek istediğinizde word dökümanı olarak indirebilmenizi sağladım 
Çalışır örneği incelemek isteyenler buradan indirebilirler.Bu word formatlı çıktı alma fikri benim aklıma Ahmet Burak Bozkurt sayesinde geldi 

  • Önceki Sayfa
  • Sonraki Sayfa