Aramayan Bulamaz
×
Merhaba , arkadaşlar

Bu dökümanımızda kişisel güvenlik konusunda sizleri bilinçlendirmeyi düşünüyorum.

Geçmişte kişisel bilgisayarlar genel olarak virüsler ve solucan virüslerinin tehditi altındaydı.Solucan virüslerinin amacı bilgisayarlara yayılmaktı.Bazı programlar dosyalara ve kişisel bilgisayarlara zarar vermek üzere tasarlanmıştı.Bu kötü amaçlı yazılımlar ?sanal yıkıcılık? olarak tanımlanabilir.

#./ Bir Virüsle Solucan Arasındaki Farkı Biliyormusunuz ?

#./ Truva Atı Nedir ve Adı Nereden Geliyor ?


#./ Botnet Nedir ?

Virüsle Solucan arasındaki fark ?

Virüs kendisini kopyalayan bir programcıktır.Virüsler bir programdan bilgisayarınıza veya bilgisayardan bilgisayar'a kopyalanabilen tehlikeli programcıklardır.

Solucanlar ise , kendini çoğaltan ancak diğer dosyalara bulaşmayan bir programcıktır. Fakat bunun yanısıra kendisini bir bilgisayar yükler ve diğer bilgisayarlara bulaşıp yayılmayı amaçlar.

Bir virüs bilgisayarınızda uzzun süre tespit edilmeden kalırsa bilgisayarınızda o kadar çok virüslü dosyalar oluşur.

Truva atı nedir ve adı nereden geliyor ?

Truva atı ismi , yunanlılar truva şehrine sızarak onu ele geçirmek için kullandıkları tahta attan gelmektedir.

Truva atı yasal bir yazılım olarak görülen fakat başlatıldığında zarar vermeyi amaçlar.Truva atları virüslerden ve solucan virüslerinden ayıran kötü özelliği kendini yayamamasıdır.

Truva atları genellikle gizlice yüklenirler.Haberiniz olmadan truvatı atını oluşturan kişiye bilgilerinizi gönderir.Truva atını günümüze uygun açıklamak gerekirse , günümüzdeki suç amaçlı yasal olmayan yazılımların bir çoğu kötü amaçlı işlevi uygulamak amacıyla oluşturulmuş farklı türlerdeki truva atlarından oluşturulmuştur.Truva atlarının en yaygın olanı Backdoor (Arka Kapı) truvaatlarıdır.

Truva atı ile yapılabileceklere değinirsek , klavyeye bastığınız her tuşu , kişisel bilgisayarınızdaki kayıtlı parolaları , kişisel bilgisayarınızdaki dosyaları , kişisel bilgisayarınızın ekran görüntüsünü görme , web kameranıza erişme , sitelere saldırma gibi yapabilecekleri bir çok işlev bulunmaktadır.

Bu yüzden sizlere blogumuzun tavsiyesi olarak Comodo Antivirüs Kullanmanızı Öneririz.

Comodo Antivirüs Web Sitesi

Botnet Nedir ?

Botnet terimi robotun kısaltılmasıdır.Botnetler zombi olarak adlandırılır.Kötü amaçlı insanlar veya programcılar bilgisayarınızı bir zombiye çevirebilen kötü amaçlı programcıklar yazarak dağıtırlar.

Böyle bir durumda kişisel bilgisayarınız sizin haberiniz olmadan internet üzerinden otomatikmen istenilen görevleri gerçekleştirir.
Bunları da okumak isteyebilirsiniz

0 Yorum

Bir Yorum Bırak