Aramayan Bulamaz
×
16 December 2011 tarihine ait içerikleri görüntülemektesiniz.
Akıllara ziyan bir hesaplama ve MUHTEŞEM AŞK

Akıllara ziyan bir hesaplama ve MUHTEŞEM AŞK


Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi ...onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca'da "Güneş ve Ay" anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan'dır.

Padişah kızını Rüstem Paşa'ya verir.

Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan'a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Üsküdar'a, Saray'ın isteğiyle elbet, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii'nin temelini atar ve 1548'de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki "etekleri yerleri süpüren bir kadının" dış çizgilerini verir.


Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı'da, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul'un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultan'a. Cami küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan'ın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana. İşte, aşka adanmış iki eser.


Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar'daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Mart'ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultan'ın doğum günüdür.


 


Göreceğiniz manzaraysa şudur :


Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar'daki camiinin ardından ay doğar! Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay. Bu nasıl akıllara ziyan bir hesaplamadır; nasıl bir güzellik anlayışıdır ...

TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ İLİKLERİME KADAR TÜRK'ÜM

TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ İLİKLERİME KADAR TÜRK'ÜM
TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : Dünya üzerinde yedi ayrı bağımsız devlet kurma dirayetine sahip olan bir ırk'tan geliyorum. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : 72 millete boyun eğdirten bir ırka mensubum. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : ALPERTUNGA,TANRIKUT METE,ÇİÇİ YABGU,TANRI'NIN KIRBACI ATTİLA, BUMİN KAAN,İSTEMİ YABGU, KÜRŞAD,KÜL...TEGİN, BİLGE KAAN,TONYUKUK,ÇAĞRI BEĞ,TUĞRUL BEĞ,ALPARSLAN,ÇİNGİZ KAAN, HÜLAGÜ HAN,KILIÇARSLAN,OSMAN BEĞ,AKSAK TEMİR BEĞ,FATİH SULTAN MEHMET HAN, YAVUZ SULTAN SELİM HAN,...,MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve sayfalara sığmayacak kadar çok sayıda kahraman Atalarım var. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : diğer ırklar putlara taparken , benim atalarım Tanrının varlığını kitaplar ve peygamberler gelmeden biliyorlardı. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : bütün dünyanın kullandığı onluk askeri sistemini ilk defa milattan önce benim atalarım var etti. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : kırk kişiyle milyonluk çin sarayını basanlarla aynı kanı taşıyorum. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : vatan toprağına düşman ayak basmasın diye 250 kiloluk top mermisini tek başına omuzlayacak yüreğe ve bileğe sahip bir yiğidin ulusundanım. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : 50.000 kişilik orduyla 200.000 kişilik orduyu yenebilecek cesarete sahip bir ırktan geliyorum. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : yaradılışındaki tek olağanüstülüğü TÜRK oluşunda bulan bir Başbuğ'un soyundan geliyorum. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : yabancı kaynaklı hiçbir fikri benimsemeye tenezzül etmeyecek kadar millî şuur ve gurura sahibim. TÜRKÇÜYÜM ÇÜNKÜ : ezelden beri HÜR yaşadım , kıyamete kadar HÜR yaşayacak bir ırktan geliyorum.

TÜRK OĞLU TÜRK'ÜM  • Önceki Sayfa
  • Sonraki Sayfa