Aramayan Bulamaz
×
04 May 2012 tarihine ait içerikleri görüntülemektesiniz.
C# Genel Programlama Mantığı

C#, Net Frameworkler aracılığı ile çalışan bir dildir. Bir C# ;uygulamasının çalışabilmesi için bilgisayarımızda ouygulama hangi Net Frameworkle derlendiyse o Net Framework'ün kurulu olması gereklidir.

C#'ta uygulama yazabilmek için bilgisayarımızda Microsoft Visual Studio kurulu olması gereklidir. Visual Studio ile birlikte gerekli frameworklerde kuruluyor bilgisayarımıza.

Visual Studio'da C# console uygulaması açtığımızda karşımıza şu kodlar gelir:

using System; using System.Collections.Generic; using System.Linq; using System.Text; namespace ConsoleApplication1 { class Program { static void Main(string[] args) { Console.Write("Cryptograph"); } } } using System ve diğer using ile başlayan kodlar isim uzaylarını çağırıyor, yani using System ile System isim uzayını çağır anlamına geliyor, bu da System isim uzayı içerisindeki kodları programımızda kullanmamıza olanak sağlıyor. Mesela ekrana yazı yazdırmak istediğimizde

Console.Write("Cryptograph");

bu kodu kullanırız, fakat System isim uzayını çağırmamış olsaydık bu komutu C# uygulaması tanımayacaktı.
Şimdi kodlarda şöyle bir değişiklik yapalım:

using System.Collections.Generic; using System.Linq; using System.Text; namespace ConsoleApplication1 { class Program { static void Main(string[] args) { System.Console.Write("Cryptograph"); } } }

System isim uzayını çağırmadım fakat ekrana yazı yazdırırken System.Console.Write("Cryptograph"); bunu kullandım, System isim uzayının içinden Console.Write komutunu çağırmış oldum bu şekilde, ama böyle bir kullanım şekli zor olacağı için isim uzayını en başta çağırmak en iyisidir.
Bir de dikkat ederseniz komutlar hep ; işaretiyle sonlandırılıyor, ; işareti komut satırının bittiğini gösteriyor. Eğer ; koymadan farklı bir komut kullanmak istersek program hata verecektir.

Aşk Nedir?

Aşk, onu gördüğünde tüm herşeyin ağır çekimde ilerlemesidir,

Rüzgarın sesi bile bir hoş gelir...

Seversin ve hiçbir karşılık beklemezsin,

"Ben bunun neyine aşık oldum." diyemezsin.

Aşk bu, sebepsiz seversin.

Ateşler içinde yatıyorken bile onun iyi olması için dua edersin.

Seversin, o seni sevmesede

Seversin, o başkasını sevsede...

  • Önceki Sayfa
  • Sonraki Sayfa