Aramayan Bulamaz
×
24 April 2013 tarihine ait içerikleri görüntülemektesiniz.
Algoritma Kavramı ve Programlama Mantığı

Matematik ve bilgisayar biliminde kullanılan sonlu işlemler kümesidir. Kısacası yapılacak iş için çizilen yoldur. Tüm programlama dillerinin temeli algoritmaya dayanır.

Algoritma sözcüğü, Özbekistan'ın Harezm, bugünkü Türkmenistan'ın Khiva kentinde doğmuş olan Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Harezmi adındaki İran'lı alimden kaynaklanır. Bu alim 9. yüzyılda cebir alanındaki algoritmik çalışmalarını kitaba dökerek matematiğe çok büyük bir katkı sağlamıştır. "Hisab el-cebir ve el-mukabala" kitabı dünyanın ilk cebir kitabı ve aynı zamanda ilk algoritma koleksiyonunu oluşturur. Latince çevirisi Avrupa'da çok ilgi görür. Alimin ismini telaffuz edemeyen Avrupalılar "algorizm" sözcüğünü "Arap sayıları kullanarak aritmetik problemler çözme kuralları" manasında kullanırlar. Bu sözcük daha sonra "algoritma"ya dönüşür ve genel kapsamda kullanılır.

Temel bir örnekle açıklayayım algoritmayı;
Yumurta yapma ile ilgili bir algoritma
Başla Tavayı ocağa koy Tavaya yağ koy Ocağı aç Yumurtayı kır Yumurtanın pişmesini bekle Yumurta pişmişse ocağı söndür, pişmemişse 6. adıma geri dön Bitir Algoritmanın başlangıç ve bitişi vardır. Bu örnek bilgisayarla alakalı değil fakat algoritma mantığı budur. Yapılacak işi en ufak ayrıntılarına kadar düşünmektir


Algoritma Hazırlarken İzlenmesi Gereken Adımlar
Algoritma hazırlarken doğruluğu kesin olmayan, tahmin ve ön yargılardan kaçının.
Karşılaştığınız sorunun çözümüne ulaşmak için en ufak ayrıntılarına kadar ayırın o sorunu.
Anlaşılması en kolaydan başlayıp karmaşığa doğru gidin.

Algoritmanın daha kolay anlaşılması için akış diyagramlarından yararlanılır.Basit bir örnek vermek gerekirseKısacası bir program yazacakken o programın her ayrıntısını yazmaya başlamadan önce düşünüp bir algoritma çıkarılması gereklidir.
Bu bize yaptığımız işi daha planlı ve düzenli bir ş

Windows Phone 8 Facebook Uygulaması

Windows Phone 8 kullanıcıları cihazlarına kurmuş oldukları facebook uygulamasından şikayetçi, buna ben de dahil.
Uygulamanın genel görünümü aşağıdaki gibi;

Fakat şöyle de bir durum var, Windows 8 veya Windows Phone 8 üzerinde Ayarlar > E-posta + Hesaplar bölümünden facebook, twitter, linkedin hesaplarınızı ekledikten sonra cihaz içerisinde kişiler bölümüne girdikten sonra bu hesaplarınızdaki arkadaşlarınızı burada görebilirsiniz, kişilerin üzerlerine tıklandığında profillerini görebilirsiniz, ya da kişiler uygulaması açıkken ekranı sağa çekerek bütün herkesin paylaşımlarını görebilirsiniz, facebook yazışmalarınızı zaten mesajlaşma uygulamasından yapabiliyorsunuz ama telefon içerisindeki sisteme bağlı olan hesapta grupları sayfaları görüp onlarla ilgili güncellemeleri alamıyorsunuz. Tek eksik bu.


Harici kurduğumuz facebook uygulaması, Microsoft tarafından geliştirilmekte ve eksiği normalinden de fazla.Arama yeri ve dil desteği bulunmamakta.
Harici kurduğumuz linkedin ve twitter uygulamaları gayet başarılı, Microsoft'tan facebook uygulamasında da bir atak beklemekteyiz.

  • Önceki Sayfa
  • Sonraki Sayfa