Aramayan Bulamaz
×

Merhaba, çok beğenmesem de bir Vestel Smart TV kullanıcısıyım, bu TV'nin Android ve IOS için mobil kumanda uygulamaları mevcut ancak zamanımın çoğunu bilgisayar başında geçirdiğim için bilgisayar uygulaması yapmaya karar verdim. Bunun için mobil uygulamanın TV ile nasıl haberleştiğini çözmem gerekiyordu. TV ve mobil cihazın aynı internet ağında olması gerektiğini biliyorum dolayısıyla aradaki haberleşmeyi dinlemek için Ettercap ve Wireshark uygulamalarını kullandım. Ettercap ile mobil cihazın ve TV'nin internet trafiğini bilgisayarıma aktarıp Wireshark ile mobil cihazdan TV'ye giden istekleri dinlemeye başladım.

Vestel Smart TV Uzaktan Kumanda

Standart HTTP POST istekleri göndererek işlem yaptığını görüntüledim. Ses açma ve kısma işlemlerine ait XML verilerini alıp bunu ilk önce CURL ile TV'ye post ederek test yaptım ve TV'nin sesinde değişiklik oldu. Bunun sonrasında mobil kumanda uygulamasındaki tüm tuşlara tek tek dokunarak tüm tuşlara ait veriyi aldım ve Python ile bir kumanda uygulaması geliştirdim.

Vestel Smart TV Uzaktan Kumanda

Uygulamaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://github.com/niyazialpay/VestelSmartTVRemoteController

8 Yorum

image

AlpAgca

29 Dec 2020 17:09

Hocam Invalid URL No host supplied error var yardimci olabilirmisiniz /Users/admin/PycharmProjects/untitled/venv/bin/python /Users/admin/PycharmProjects/VestelSmartTVRemoteController/main.py Traceback (most recent call last): File "/Users/admin/PycharmProjects/VestelSmartTVRemoteController/main.py", line 240, in window = Ui() File "/Users/admin/PycharmProjects/VestelSmartTVRemoteController/main.py", line 119, in __init__ self.button.clicked.connect(tv.OpenMenu()) File "/Users/admin/PycharmProjects/VestelSmartTVRemoteController/VestelTV/__init__.py", line 45, in OpenMenu call_key_code(1048) File "/Users/admin/PycharmProjects/VestelSmartTVRemoteController/VestelTV/__init__.py", line 11, in call_key_code requests.post('http://' + db.select_ip() + ':56791/apps/vr/remote', data=xml, headers=headers) File "/Users/admin/PycharmProjects/untitled/venv/lib/python3.9/site-packages/requests/api.py", line 119, in post return request('post', url, data=data, json=json, **kwargs) File "/Users/admin/PycharmProjects/untitled/venv/lib/python3.9/site-packages/requests/api.py", line 61, in request return session.request(method=method, url=url, **kwargs) File "/Users/admin/PycharmProjects/untitled/venv/lib/python3.9/site-packages/requests/sessions.py", line 528, in request prep = self.prepare_request(req) File "/Users/admin/PycharmProjects/untitled/venv/lib/python3.9/site-packages/requests/sessions.py", line 456, in prepare_request p.prepare( File "/Users/admin/PycharmProjects/untitled/venv/lib/python3.9/site-packages/requests/models.py", line 316, in prepare self.prepare_url(url, params) File "/Users/admin/PycharmProjects/untitled/venv/lib/python3.9/site-packages/requests/models.py", line 393, in prepare_url raise InvalidURL("Invalid URL %r: No host supplied" % url) requests.exceptions.InvalidURL: Invalid URL 'http://:56791/apps/vr/remote': No host supplied Process finished with exit code 1

image

Niyazi Alpay

31 Dec 2020 22:21

Merhaba, "InvalidURL: Invalid URL 'http://:56791/apps/vr/remote': No host supplied Process finished with exit code 1" burada URL'nin hatalı olduğu gözüküyor yani herhangi bir IP olmadan adrese bağlantı sağlamaya çalışıldığından hata almaktasınız. TV'nin IP adresinin kaydedilmediği gözüküyor, IP adresini ekleyerek tekrar kontrol edebilir misiniz?

image

remoter

02 Jan 2021 21:17

Hello great info there How do you know that the port you should send to will always be 56791?

image

Niyazi Alpay

04 Jan 2021 11:12

The mobile control application of the TV communicates with the TV via port 56791. I detected this with Ethercap and Wireshark applications. If you can't get respond from 56791 port, you can find to port with Nmap or Wireshark.

image

Ramazan

28 Feb 2021 05:58

Merhaba, öncelikle program için teşekkürler. Netflix ve youtube dışında uygulama veya sayfa açmak mümkün mü? Google Play'de yer alan Vestel Smart Center uygulamada tv deki diğer uygulamaları açmak mümkün, ondaki gönderilen verileri okuma şansınız var mı? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vestel.smartcenter

image

Ersin D

02 Mar 2021 19:47

Merhaba, Githubdan release indirip exe calistirdim ancak hata verip IP doğru değil diyor 192.168.1.10 olan adresi 192.168.0.10 olarak değiştirdim (tv'nin menüsünden bakarak) ancak gene çalışmadı ios uygulaması ile telefondan TVye erişebiliyorum sorun ne olabilir?

image

Niyazi Alpay

23 Mar 2021 17:42

Merhaba, bu durum büyük ihtimalle TV'den kaynaklı aynı sorunu ben de yaşıyorum TV'yi fişten çekip tekrar açtığımda sorun çözülüyor. Ayrıca TV'niz farklı bir port üzerinden de haberleşiyor olabilir. Portu tespit etmek için Nmap ya da Wireshark gibi bir uygulama kullanabilirsiniz.

image

Jhony f

29 Mar 2021 17:33

Hi what vestel model r u using?

Sen de bir yorum bırak