Aramayan Bulamaz
×
Merhaba arkadaşlar ,

Bu kişisel güvenlik adlı makalemde sizlere MNA blog olarak maddeler halinda tavsiyelerde bulunmayı hedefliyorum.

Bu makalemde kişisel bilglerinizi ve kişisel bilgisayarınızı nasıl koruyacağınız hakkındaki önermeleri maddeler halinda sıralıyacağım.

#./ Antivirüs programı kullanıp güncellemelerini yapınız. (MNA blog olarak tavsiyemiz Comodo Antivirüstür) "Ben Anti-Virüs Kullanmasını Sevmeyenlerdenim."

#./ Mecbur kalmadığınız durumlarda halka açık yerlerde internet cafe vb. yerlerde mail adreslerinize, banka hesaplarınıza giriş yapmayınız.

Çünkü ; Keylogger tarzı programlarla şifreleriniz kolaylıkla çalınabilir.Eğer ki giriş yaptıysanız bilgisayardan kalkarken şu adımı uygulayınız.

  1.  Messenger için Başlat -> Çalıştır -> Control keymgr.dll yazıp enterleyerek kendi accountunuzu siliniz.
  2.  Ctrl + Shift + Alt + G tuşlarına sırasıyla aynı anda basarak bilgisayarda olan yaygın bir keylogger varsa görebilirsiniz.Eğer ki keylogger çıkarsa bilgilerinizi siliniz. (Ctrl + Shift + Alt + G Kısmen keyloggerlerde işe yarar.)
  3. İnternet tarayıcınızın seçenekler bölümünden güvenlik veyahut içerik kısmından kayıtlı parolaları vs siliniz.
  4. Ctrl + Alt + Delete tuşları ile görev yöneticisindeki açık olan programları gözlemleyin.
  5. Banka hesaplarına girerken mümkün oldukça ekran klavyesini kullanınız. (Ancak ekran klavyesiyle girince çalınmaz demeyin , şimdiki zamanda ekran kaydedici programlarla çalınması çok basit.)

#./Konuşma ortamında kredi kartı vb. gibi bilgilerinizi vermeyiniz.Eğer trojan yediyseniz alınan bir ekran görüntüsünde herşeyiniz gözükebilir.

#./ Hiç kimseye ne şartta olursa olsun mail şifrenizi vermeyin.(En yakın arkadaş olsa bile)

#./Maillerinizin güvenlik sorularını tahmin edilmeyecek cevaplar yazın.Örneğin ; En sevdiğiniz çocukluk arkadaşınız sorusuna şu cevabı verebilirsiniz. "mnablogum" gibi değişik cevaplar verebilirsiniz.

#./ Mail hesaplarınıza 2. bir mail adresi eklemeyi unutmayın.

#./ Mailinize gelen her e-postaya bakmayın baksanız bile içindeki linklere tıklamayın.

#./ Messenger , facebook vb online iletişim araçlarında yada sitelerinde tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları mümkün oldukça kabul etmeyiniz. (Etseniz bile antivirüstaramasındangeçiriniz.) 

#./ Mailinize giriş yaptıysanız oturumu kapatmadan(sign out) çıkmayınız.Gelen kutusuna gelebilecek maillerde daima dikkatli olun.Gözünüz her zaman adres çubuğunda olsun son anda kurtulabilirsiniz. (Adres çubuğu derken başka bir siteye yönlenme vs)

#./ İnternetten indirdiğiniz dosyaları kesinlikle antivirüs taramasından geçirmeden açmayınız.

#./ Windows XP kullanıyorsanız size önerim SP2 kurmanız , tabi ne kadar yavaş diye şikayet etsenizde buna değer.

#./ İnternette gezinirken olabildiğince proxy kullanınız.Tarayıcınızın Ağ ayarlarından proxy ayarlarını görebilirsiniz. Bununla uğraşamam diyorsanız hotspot sheild adlı programı indirip kullanabilirsiniz.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

0 Yorum

Bir Yorum Bırak